Saygıdeğer ÜYELERİMİZ

 Saygıdeğer Üyelerimiz;

 

Sizleri birkaç konuda bilgilendirmek için bu açıklamayı yapmak gerekti.

 

1-     Genel kurul tarafından belirlenen aidatlar, bir önceki seneyle karşılaştırılarak çok yüksek olduğu gerekçesi ile eleştirildi. Bu görünüşteki haklılığın gerçekçi olmadığını söyledik. Zira 2022 aidatları çok düşük kalmış ve 2022 yılını borçla kapatmıştık.

2-     2023 yılı aidatları belirlenirken önceki yıl öngörülmeyen ekonomik gelişme seyrinin bu sene daha ağırlaşacağı tespiti ile yeni aidatlar belirlendi.

3-     Bir diğer konu devre mülk yönetimi giderleri ile apartman /site yönetim giderleri arasındaki farklılıklardır. Şöyle ki;

              Apartman/site yönetimlerinde bütçe rutin giderleri olarak ortak yer elektrik, su, doğalgaz bina iç temizlik, yönetici, kapıcı varsa bahçıvan ücretleri vergi sgk primleri gibi unsurlar yer alır. Yönetim hiç kimsenin evinin içindeki giderlere karışmaz.

             Devre mülk yönetim giderlerinde ise yukarıdaki giderlere ilave olarak daire içlerindeki kullanılan alet ve edavatının da tedarik temin tamir değiştirme gibi giderler bütçe hazırlanırken hesaba katılmak zorundadır.

             Avta devre mülk sistemi hakkında açıklama;

             Avta devre mülk projesi halen Gümüşlük yolu üzerinde yer alan iki ayrı parselde 36 evden ibaret Park Mahallesi ve 61 devre mülk ve 5 adet özel mülk den oluşan Palmiye mahallesi adlarında iki mahalle ve toplam 102 daireden oluşmaktadır. Ayrıca  46 bağımsız bölümden oluşan Dereboyu ve 48  bağımsız bölümlerden ve 11 villadan  oluşan Bodrum Mahallelerinden ibarettir. Özel mülk ve villalar haricindeki 191 bağımsız bölümde 1499 üyemiz bulunmaktadır. 191 evin içinde bulunan eşyaların yenilenmesi ilk gündeki demirbaş listesine uygun olarak hazır edilmesi yönetim sorumluluğundadır. Bunlardan nelerin değiştirileceği, sezon sonunda tespit edilir maliyetler hesaplanır ve aidat belirlemesinde nazara alınır. Keza 4 ayrı yerdeki yerleşim personel sayısının da artmasına yol açmaktadır. Ücretlere Yılda iki kez zam yapılması personelin yemek giderlerinin bu enflasyon ortamında karşılanabilmesinin güçlüğünü takdirlerinize sunuyorum.

Şimdi hepimiz için önem taşıyan konuyu kısaca açıklamak istiyorum.

 

             Bildiğiniz üzere havuz lokanta ve apartların bulunduğu 7.900 M2 büyüklündeki Arsa Avta Otelcilik A.Ş. nin mülküdür. Şirket ortakları arasında ihtilaf vardır ve halen dava devam etmektedir.

              Biz devre mülkçüler olarak Otelcilik şirketinin arazisini kullanmaktayız. Normal şartlar altında Buraya kira ödememiz gerekirdi. Ama buraya gelir getirici bir işletme/otel kurulamadı. Ve şirket ortakları kar payı alamadığı için ihtilaf çıktı. Biz bu arsayı çoğunluk pay sahiplerinin onayı ile bakım masraflarını  karşılayarak kullanıyoruz. Lakin yolun sonuna geldik. Bu arsa ya ortaklığın giderilmesi yolu ile satılacak. Ya da haricen satılacak.

              Devre mülklerimizin değerlenmesin de otel arsasının sağladığı olanaklar büyük bir faktördür. Arsayı başkasının alması halinde, bu ve benzeri tüm imkanlardan yoksun kalacağız.

               Bu nedenle devremülk sahiplerinin lehine bir çözüm üretilebilmesi sizlerin kararına ve çabalarına bağlıdır. Herkesin elini taşın altına koyması gerekir. Ekim ayı sonuna kadar söz konusu otel alanının satın alınabilmesi için sizlerin de çözüm üretmesi gerekmektedir. Avta yöneticisi ve 32 yıllık devre mülk sahibi olarak durumu bilgilerinize sunuyorum.

Hepinize sağlıklı ve mutlu günler ve iyi tatiller diliyorum. 04.08.2023

 

Yönetici

Vasfi Sedat Küçükyılmaz.