12.05.2020 DUYURU

 12.05.2020/İstanbul 

          Sevgili Avta Dostu,

COVİD 19 salgını yaşanırken, biz Avta’yı tatile hazırlamış bulunuyoruz. Her yıl olduğu gibi, zaten kasım/aralık/ocak/şubat aylarında bakım, onarım ve eskiyen eşyalarla, değiştirilmesi gereken yatakları, TV’leri, buzdolaplarını yenilemiştik. Sonra çevre çalışmasını başlattık. Nitekim, Mart’ta gelenler oldu. Ve 65 yaş üstü yasağı nedeniyle, dönemeyip kaldılar. Nisan ayı sonunda üst havuz hazırlandı. Mayısta diğeri boşaltıldı, su verilmeye başlandı. Sahilde kış boyu dalgaların getirdiği yosunlar/erişteler toplandı, kumsal temizlendi. Öncelikle bu bilgileri aktarmayı görev sayıyoruz. Ve salgın günlerinde hepinize sağlık diliyoruz.

Sizlere mektup yazmak için, normalleşmeye geçiş açıklamasını bekledik. 4 mayıs günü, kısa bir yol haritasıyla yetinildi. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı yasağı ile İstanbul/Ankara/İzmir/Bodrum arası ulaşım yasağı devam ediyor. Biz, mayıs sonuna kadar bu yasağın kaldırılacağını umuyoruz. Ve 8 dönemin tamamı için, hijyene/mesafeye ilişkin önerilerimizi iletmek istiyoruz. BİR KERE, giriş öncesi evlerinizin gün boyu havalandırılmasının ve dezenfekte edilmesinin doğru olacağını düşünüyoruz. Her evin ilaçlanması için, güvenilir bir firmayla bağlantı kurduk. İŞTE bu havalandırma ve dezenfeksiyon için, döneminizin ilk günü değil, ikinci gün gelmeniz gerekiyor. Çünkü, o gün hem havalandırmayı yapacağız, hem de dezenfekte işinin tamamlanmasını sağlayacağız. Bu nedenle, ayın birinci günü dönemi başlayanlar İKİNCİ GÜN, ikinci günü başlayanlar ÜÇÜNCÜ GÜN ve 16. gün başlayanlar 17. GÜN, 17. gün başlayanlar 18. GÜN (yine saat 17'de) giriş yapmak durumunda kalacaktır. Dolayısıyla, 15 günlük dönem hakkını, bu yıl 14 gün kullanmış olacaksınız. Tümüyle sizin sağlığınız için, bunu böyle yapıyoruz. Lütfen, bizi anlayışla karşılayın.

Tabii, çıkışta çöplerin atılmış olması, tencere/tabak/bardak hepsinin temiz bırakılması, özellikle pike/çarşaf/yastık kılıflarının asla amaç dışı kullanılmaması önemlidir. Lütfen, sonraki dönem sahibine temiz bir ev hazırlayabilmemiz için, bize yardımcı olunuz. Ayrıca ve asıl önemlisi, bu salgın ortamında sıradaki uyarılara özen gösterilmesini bekliyoruz. 1) Yeni bir açıklamaya kadar, bu yıl kontrollü tatil yapacağız. Örneğin, girişte maskeniz yoksa, size maske verilecek. Resepsiyondaki termal kamera sıcaklığınızı ölçecek. Bu nedenle, yoğunluk yaratmadan sıraya girilmesi ve ateşi saptananların doktor kontrolünden geçmesi gerekiyor. Ve ortak mekanlara gelindiğinde, mutlaka maske takıp 1,5 metre kuralına uyacağız. Sahilde maske/mesafe kuralını çiğnemeden güneşlenmenin ve denize girmenin yaratacağı bir sorun yoktur. Havuzlar için de, alınacak önlemleri yerine getirerek, gerekli uyarıları bilginize sunacağız. Ancak havuzlarda/sahilde, mesafeyi korumak için mecburen şezlong sayısı azaltılacaktır. Bu nedenle, yer tutma ve mesafeyi bozma girişimleri engellenecektir. Yine mesafe sorunu nedeniyle, hoş geldin partisi, veda gecesi, animasyon, canlı müzik gibi etkinlikler, ne yazık ki yapılamayacak ve belki çocuk kulübü açılamayacaktır. Genel WC’lerle duşlarda yoğunluk varsa, fiziki mesafe korunarak beklenmeli ve belli yerlere takılı antibakteriyel sıvı mutlaka kullanılmalıdır. 2) Aynı nedenlerle, restaurant ve cafe’lerde mesafe kuralına uygun masa düzenlemesi değiştirilmemeli, değiştirilmesi istenmemelidir. Hatta, belki kullan/at türü malzeme kullanılması gerekirse, anlayış gösterilmelidir. 3) Tabii, tehlikenin boyutu dikkate alınarak, gelecek kullanıcı sayısının az olmasını, kiralama yapılacaksa iki kişi ile sınırlanmasını, kimseye ek yatak verilmeyeceğinin bilinmesini istiyoruz. Ve hizmet sırasında, personelin hep mesafeye uygun davranmasını, hatta mesafe kuralına aykırı girişimlere engel olmaya çalışmasını anlayışla karşılamanızı bekliyoruz. Çünkü, sizlerin güvenliği için, onlara bu talimatı biz verdik. Sonuç olarak, COVİD 19’u atlatıp yine coşkulu/hareketli/danslı/müzikli günlerde beraber olacağımız inancıyla, hepinize sağlık dolu günler diliyoruz. Saygılarımızla

Avta Tatil Köyü Yöneticiliği